Уникалният коензим Q10 – защитникът на сърцето
Коензим Q10 динамизира биохимичните реакции в организма. Играе уникална роля в електроно-транспортната верига, защото няма друга молекула, която да може да изпълнява функцията на “превозвач на електрони”. 95% от енергията на човешкото тяло се генерира по този начин – чрез производството на аденозин-трифосфат (АТФ). Коензим Q10 отговаря за производството на тази богата на енергия молекула,
чиято енергия е нужна при всеки физиологичен процес. А при всяко
физическо или психическо натоварване, както и при стрес, ние
изразходваме АТФ, който не можем да възстанови без нужното количество
CoQ10. С други думи, този ензим ни помага “да зареждаме акумулатора си”.
През 1961 година британският биохимик и член на британското кралско
научно дружество Питър Мичъл дава обяснение на електронната транспортна
верига (включваща съществената роля на CoQ10 като двигател на протоните) и за откритието си получава Нобелова награда за химия през 1978 година.
А всъщност коензимът носи името си “Q” от 1955 година, когато наричат така мастноразтворимото вещество, които учените откриват в мембраните на митохондриите на практически всяка клетка!!!
Има различни видове коензим Q – те се различават по броя на
ненаситените странични въглеводородни вериги – но най-често срещания вид
в човешките митохондрии e Q10 с 10 такива вериги. Коензим Q10 е открит
за първи път от професор Фредрик Крейн от Университета на Уисконсин през
1957 година. Там установяват, че по строеж този фермент има сходство с
молекулите на витамин Е и К, играе важна роля при преобразуването на храната и кислорода в метаболитна енергия на клетъчно ниво. Тъй като основната
му функция в клетките е да генерира енергия, коензимът се намира в
най-висока концентрация във вътрешната мембрана на митохондриите –
нашите
“електроцентрали”.Оценявайки важността на Co10 в Япония се правят опити за лечение на сърдечно-съдови заболявания с това вещество още от средата на 60-те години. Последните 20 години заради множеството успешни клинични изследвания му излезе името “защитник” или “чудото на сърцето”. Защо е така? Защото сърцето първо усеща липсата на CoQ10 и първо подобрява дейността си при добавянето му към храната. Доказана е връзката между ниското ниво на CoQ10 и сърдечно-съдовите заболявания – гръдна жаба, кардиомиопатия, сърдечен порок и хипертония. Понякога сърдечната недостатъчност може да се компенсира без лекарства, само чрез коензим Q10. В световен мащаб над 30 милиона души приемат добавки с CoQ10, а в Япония правителството дава на всеки пенсионер дневно 30 мг от това важно вещество.
Антиоксидантното естеството на CoQ10 произтича от неговата функция на енергиен носител. Като енергиен носител молекулата на CoQ10 се намира непрекъснато в процес на намаляване на окисляването – когато приема електрони, коензимът редуцира тяхното съдържание, а когато отдава електрони – самият той се окислява. В редуцираната си форма молекулата на CoQ10 държи електроните свободни, така че “лесно” се отказва от единия или от двата електрона и по този начин ферментът се задейства като антиоксидант. За разлика от други антиоксиданти, това съединение регулира както започването, така и продължаващото окисление на липидите и на протеина. Регенерира други антиоксиданти като витамин Е, а циркулиращия постоянно в кръвта CoQ10 предпазва от последващо окисляване, което може да предостави полза при сърдечно-съдови заболявания.
Доказано е, че кристалният прах, който представлява Q10, е неразтворим във вода. Усвояването му следва същия процес като този на усвояване на липидите и сходен с този на усвояване на витамин Е, друго липидо-разтворимо хранително вещество. Този процес в човешкото тяло включва секреция в тънките черва на панкреатичните ензими. Приемът на храна (и наличието на липиди) значително подобрява усвояването на CoQ10 и той се абсорбира най-добре, ако се приема с храна. Серумната концентрация на CoQ10 в състояние на хранене е по-висока, отколкото, ако се приема на гладно.
Официалната медицина най-накрая призна CoQ10 като успешно средство за борба с хипертонията и сърдечно-съдовите заболявания. Вече и в аптеките може да се вземат различни препарати с това ценно полезно средство – прогресивните кардиолози го препоръчват повече от 30 години! В обширно изследване от 1992 година, публикувано в “Российский кардиологический журнал”, се доказва, че прием на 60 – 100 мг убихинон не само “дава съществен принос в борбата с хипертонията, а и болният повишава шансовете си да се откаже от химичните препарати”. Бета-блокерите, които се използват за понижаване на високото кръвно налягане и намаляване на количеството на CoQ10 в организма, притежават много странични ефекти. Доказано е, че наличието на Q10 намалява страничните ефекти на бета-блокерите и нуждата от инсулин при страдащи от диабет, например.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiBm2d0BPmMIK_b0POyH3SZYJvoi5nYZ4b0vYEWU3oRSQH3teC0RAuASrVaoOaWToazwQy42-I-kBIRhR9S1dL3RIdEKqomvX-F-T9ChZ94eA-uIcoXrvu1WPLwaE5GaEQt_QM2HxIeUdE/s1600/migreni-250.jpg)
потенциал при хипертензивни пациенти за понижаване на систоличното кръвно налягане и диастоличното кръвно налягане без значими странични ефекти.
И още факти – установено е, че Co10 има благоприятен ефект върху състоянието на страдащи от мигрена и главоболие. В направените досега проучвания в тази насока се установяват статистически значими резултати от неголяма извадка от пациенти. Използваните дозировки са от 150 до 300 мг/ден.
Дори ниски дози на коензим Q10 намаляват на окислението на тъканите, а комбинация от диета, богата на полиненаситени мастни киселини (ЕМК) и прием на коензим Q10 като хранителна добавка води до по-дълъг живот.
Основни предимства на CoQ10 от продукта “Коензим комплекс с хром и водорасли” на АкваСорс е, че е добит от най-чистите източници и подходящ за употреба от всеки;
– използван е само естествено произведен CoQ10;
– добавените напълно усвоими форми на хром и кламатски водорасли правят продукта незаменим в менюто на всеки, който иска здравна профилактика или се стреми към по-висока здравна култура.
Няма коментари:
Публикуване на коментар